راهنمای نویسندگان

نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران

 

انتشار نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران از سال 1360 به صاحب امتیازی جهاد دانشگاهی آغاز شد. این نشریه در حال حاضر به صورت فصلنامه و با درجه علمی ـ پژوهشی توسط پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران منتشر می ­شود.

 

اهداف انتشار نشریه

1ـ کمک به توسعه و اعتلای فعالیت­ های علمی، آموزشی، پژوهشی و صنعتی شیمی­دانان و مهندسان شیمی کشور.

2ـ فراهم نمودن زمینه ­ای برای تبادل افکار و اطلاعات بین مراکز دانشگاهی و صنعتی کشور از یک­ سو و جهان علم از سوی دیگر.

 

انواع مقاله

نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران از دریافت مقاله هی اصیل که حاوی دستاوردهای جدید در زمینه ­های شیمی و مهندسی شیمی و یا سایر زمینه­ های مرتبط بوده و یا مرور نقادانه پژوهش­ ها در یک زمینه خاص را شامل شوند با ویژگی­ های زیر استقبال می­ کند.

 

علمی ـ پژوهشی

این مقاله حاصل پژوهش ­های اصیل و تازه ­ای است که به منظور گسترش مرزهای دانش و یا فراهم ساختن زمینه علمی لازم برای حل مسئله­ های جاری و آتی صورت می ­گیرد و یا افزون بر اصالت پژوهشی دارای تازگی علمی نیز بوده و نتیجه­ های آن در کوتاه مدت کاربرد خواهد داشت.

 

کوتاه پژوهشی

این نوع مقاله از نظر محتوا مانند مقاله علمی ـ پژوهشی می ­باشد، ولی به صورت کلی یا کوتاه در حداکثر 4 صفحه تنظیم می­ شود و هدف از آن ارایه گزارش مختصر پژوهش در حال اجرا و معرفی دستاوردها و یافته­ های جدید و یا زمینه پژوهشی مورد نظر به جامعه علمی است.

 

مروری

 در مقاله مروری، پژوهش ­ها در یک زمینه خاص که در چند سال اخیر صورت گرفته از دیدگاه تطبیقی و نقادانه مرور می ­شود و مرزهای دانش در آن زمینه معرفی شده و موضوعات پژوهشی بالقوه مشخص می ­شوند بنابراین تعداد ریادی از مراجع اصلی مقاله متعلق به نویسنده مقاله هستند.

 

چگونگی ارسال مقاله

نویسنده عهده­ دار مکاتبات بایستی در سایت نشریه ثبت نام نماید و حتماً علاقمندی به داوری را نیز علامت بزند. سپس با کلیک کردن بر روی "ارسال مقاله"برای ثبت وارسال مفاله اقدام نماید.

 تذکر:

- نویسنده محترم باید حداقل 3 داور را با ذکر رشته تحصیلی، مرتبه علمی، نشانی محل کار و ایمیل معرفی نماید.

- بارگذاری فایل ­های Word و PDF متن کامل مقاله شامل همه بخش­ ها و جدول ها و شکل ها الزامی است. (شکل ها و جدول ها به صورت فایل های جداگانه بارگذاری نشود.)

 

تعهدات نویسندگان

1ـ مقاله برآمده از مطالعات و پژوهش های نویسندگان است. همه آن ها، از متن مقاله و ارائه آن به نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران مطلع هستند. همچنین نام همه افرادی که در انجام آن نقش داشته­ اند در مقاله آمده است. بنابراین اسامی نویسندگان و اولویت نام آن ها تغییر نخواهد کرد. به عبارت دیگر حذف و یا اضافه کردن و یا تغییر ترتیب نویسندگان و نشانی آن ها و همچنین تغییر نویسنده عهده ­دار مکاتبات مجاز نیست.

تذکر: چنانچه مقاله برآمده از پایان نامه تحصیلی است نویسنده عهده دار مکاتبات استاد راهنمای پایان نامه می باشد.

2ـ مسئولیت درستی مطالب مقاله بر عهده نویسندگان است و ایشان مسئول نوشته­ ها، نتایج و نظرات خود هستند. و نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران هیچ مسولیتی در قبال مقالات چاپ شده ندارد.

3ـ دفتر نشریه هیچ­گونه مسئولیتی در قبال خطرات احتمالی ناشی از به کارگیری مواد شیمیایی و روش­های گفته شده در مقاله ها (مسمومیت، آتش ­سوزی، انفجار و ...) را بر عهده نمی ­گیرد. بدین جهت نویسندگان محترم مقاله لازم است کلیه مواردی را که نیاز به رعایت نکات ایمنی خاص دارد تعیین نمایند.

4ـ مسئولیت کامل حقوق و مالکیت معنوی نرم ­افزارهای تخصصی، استانداردها و پتنت­ های استفاده شده در مقاله بر عهده نویسنده می ­باشد.

5ـ فرمت نگارش مقاله مطابق راهنمای نویسندگان دقیقا رعایت شده است و تمام فایل های موردنیاز در زمان ارسال مقاله بارگذاری شده است.

6ـ این مقاله همزمان برای نشریات داخلی یا خارجی دیگر ارسال نشده است. مقاله یا بخش ­هایی از آن تاکنون در نشریات دیگر چاپ نشده است و نویسندگان متعهد می شوند که تا اعلام نتیجه نهایی از سوی نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران، آن را برای سایر نشریات ارسال ننمایند.

7ـ در مرحله پیش از پذیرش مقاله، هزینه اعلامی توسط دفتر نشریه را پرداخت نموده و اسکن فیش واریزی را به همراه فایل نهایی مقاله بارگذاری نماید. پس از این مرحله و ارسال مقاله اصلاحی نهایی، مقاله در نوبت چاپ قرار گرفته و نامه پذیرش آن ارسال خواهد شد.

8ـ مقالاتی که برای چاپ در نشریه پذیرفته می ­شوند پس از صفحه آرایی ویرایش به منظور تصحیح به نویسنده عهده ­دار مکاتبات ارسال می­ شود. وی باید آن را به دقت بررسی و تصحیح کرده و پس از امضا ارسال نماید بنابراین تأیید نهایی مقاله برای چاپ در نشریه توسط او انجام می ­شود و پس از آن هیچ ادعایی قابل پذیرش نخواهد بود.

 

تذکر: نویسندگان باید در هنگام ارسال و در قسمت توضیحات طی نامه­ ای خطاب به سردبیر این موارد را در باره مقاله خود با ذکر عنوان مقاله و قراردادن اسکن امضای خود در پایان نامه تعهد نمایند.

راهنمای تنظیم مقاله

تذکر: رعایت کلیه موارد الزامی است.

 

بخش ­های مقاله

 

توصیه می شود مقاله با بخش های زیر تنظیم شود. ترتیب بخش ها را تغییر ندهید.

 

ـ عنوان مقاله

ـ نام، مرتبه علمی و نشانی دقیق محل کار نویسندگان

ـ چکیده

ـ واژه­ های کلیدی

ـ مقدمه

ـ بخش تجربی (شامل مواد، دستگاه­ها و روش­ها) و / یا بخش نظری (اصول نظری مقاله)

 ـ نتیجه ­ها و بحث

 ـ نتیجه ­گیری

 ـ فهرست نمادها

 ـ قدردانی

 ـ مراجع

 ـ عنوان مقاله، نام، مرتبه علمی و نشانی نویسندگان، چکیده،  واژه ­های کلیدی همگی به زبان انگلیسی (در یک صفحه و در انتهای مقاله)

 

تذکر: در مقاله مروری، "بخش تجربی و / یا نظری" و "نتیجه­ ها و بحث" و "قدردانی" حذف می ­شوند.

 

متن مقاله

فایل مقاله با برنامه Word در صفحه A4 با قلم B Mitra، اندازه 13 به صورت یک ستونی، فاصله سطرها 1.5، حاشیه­ ها از بالا 3 و از پایین 4 سانتی­متر، فاصله ­ها از راست و چپ 1.9 سانتی­متر تنظیم شود. کلمات انگلیسی با Times New Roman، اندازه 10 تایپ شوند.

 

عنوان ­ها

عنوان اصلی مقاله با حداکثر 12 واژه گویا و کوتاه با قلم تیتر 20، و عنوان بخش ­های اصلی تیتر 12 و زیر بخش ها به ترتیب تیتر 10 و تیتر 8 تایپ شوند. 

تذکر: عنوان­ های بخش ­ها و زیربخش­ ها شماره گذاری نشوند.

 

نام و نشانی نویسندگان

اسم نویسنده با قلم زر، اندازه 14، رشته تحصیلی و مرتبه علمی و نشانی دقیق محل کار وی با قلم زر، اندازه 10 تایپ شود. چنانچه محل کار چند نویسنده یکسان است اسامی نویسندگان با کاما جدا شود. و رشته تحصیلی و مرتبه علمی آنها با شماره­ گذاری در زیر نشانی نوشته شود.

نویسنده عهده­ دار مکاتبات با * مشخص شده و شماره تلفن و ایمیل وی در پانوشت صفحه اول آورده شود.

 

چکیده و واژه ­های کلیدی

چکیده باید دارای 100 تا 300 واژه بوده و با قلم زر، اندازه 12 و به صورت ایتالیک تایپ شود.

واژه­ های کلیدی 3 تا 6 واژه ­ای هستند که در چکیده از آنها استفاده شده است. واژه­ های کلیدی نیز با قلم زر، اندازه 12 و به صورت ایتالیک تایپ شود و بین آنها کاما قرار گیرد.

 

معادلات ریاضی و شیمیایی

معادلات ریاضی باید با Equation Editor در نرم­افزار Word تایپ شده و واکنش ­های شیمیایی با برنامه Chem Office یا یا نرم افزار همانندی رسم شوند. عددها و زیرنویس ­های فرمول ­ها باید فارسی باشد و معادلات باید به ترتیب استفاده در متن مقاله و در داخل پرانتز شماره ­گذاری شوند. و در ارجاع به آنها شماره مقاله درون پرانتز استفاده شود (نمونه: معادله (4))

 

جدول­ ها

جدول­ ها باید در Table نرم افزار  Word، قلم میترا نازک، اندازه 11 با نوشته­ ها و اعداد فارسی تایپ شود و هر جدول در محل مناسب خود در متن مقاله قرار گیرد. کمیت­ ها در جدول­ ها باید دارای واحد باشند.

جدول­ ها باید به ترتیب استفاده در مقاله شماره­ گذاری شوند و عنوان هر جدول با قلم میترا ضخیم، اندازه 10 بالای جدول تایپ شود. و ارجاع به جدول نیز با شماره صورت گیرد. (نمونه: جدول (4))

 تذکر: هر جدول باید در مناسب ترین محل مرتبط با آن در متن اصلی مقاله قرار داده شود.

 

شکل­ ها، نمودارها و منحنی ­ها

نمودارها با برنامه isis و Exel رسم شود. عددها و بغل نویس ­ها (برچسب­ های محورهای) نمودارها به فارسی و با قلم میترا ضخیم، اندازه 9 تایپ شوند. کمیت­ ها در برچسب­ ها باید دارای واحد باشند. هر شکل در جای خود در متن Word مقاله گنجانده شود.

شکل­ ها باید به ترتیب استفاده در مقاله شماره­ گذاری شوند و عنوان هر شکل با قلم میترا ضخیم، اندازه 10 و زیر شکل تایپ شود. و ارجاع به شکل نیز با شماره انجام شود (نمونه: شکل 4)

تذکر: تصویرها و عکس ­ها بایستی در قالب JPEG یا TIF ضبط شود.

در نمودارها می توانید از رنگ ­های گوناگون برای منحنی ­های مختلف استفاده شود. اما لازم است منحنی ­ها با نمادهای گوناگون نیز معرفی شوند زیرا چاپ کاغذی مجله به صورت سیاه و سفید می ­باشد.

تذکر: ذکر مرجع برای جدول و شکلی که مربوط به کار نویسنده نباشد، الزامی است.

تذکر: هر شکل باید در مناسب ترین محل مرتبط با آن در متن اصلی مقاله قرار داده شود.

 

مراجع

ـ مراجع به ترتیب استناد در متن و داخل کروشه شماره ­گذاری شود. نویسنده باید فرمت مراجع را مطابق نمونه­ های زیر دقیق رعایت نماید و فهرست آنها را که به ترتیب شماره در داخل کروشه مرتب شده است در انتهای مقاله و در محل مناسب قرار دهد.

ـ عنوان همه مقاله ­ها و کتاب ­ها باید نوشته شده و به سایت­ های اینترنتی آنها Hyper Link شود

 ـ در هنگام ارجاع در متن مقاله قبل از شماره مرجع داخل کروشه[]، فقط نام نویسنده اول به فارسی به صورت ایتالیک و عبارت همکاران آورده شوند. درمورد نویسندگان مقالات غیر فارسی و نویسندگان خارجی، معادل لاتین نام نویسنده پانوشت شود.

(نمونه ها: [1] بختیاری دوست و همکاران یا  [6] شمسی­ پور و همکاران(1) )

 Shamsipur M. et al  - 

 تذکر: نویسنده محترم بایستی در مقاله خود به مقالات چاپ شده اخیر ( 1395 و 2015 میلادی به بعد) و به ویژه مقالات نشریه های زیر استناد نماید:

- نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران (www.nsmsi.ir)

(Iranian Journal of Chemistry and Chemical Engineering (www.ijcce.ac.ir - 

 

 

نمونه ها ی مراجع:

 

مقاله ­های غیرفارسی 

[6] Shamsipur M., Bahrami Adeh N., Hajitarverdi M.S., Yazdimamagan M., Zarei F., Influence of Micro Silica and Mechanical Properties of Plasticized Sulfur Composites, Iran. Chem. Chem. Eng. (IJCCE), 32(3):1-7 (2013).).

 

مقاله ­های فارسی

[1] بختیاری دوست، ابراهیم؛ احتشامی، علی ­اصغر، رخشان، قیس؛ کرمی، اصغر، ساخت سیلیکاژل دانسیته پایین با استفاده از مایع­ های فوق بحرانی، نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران، (4)32: 1 تا 16 (1392).

 

کتاب های خارجی

[16] Harrriott P., "Chemical Reactor Design", Marcel Dekker INC, New Yorck (2003).

 

کتاب های فارسی

[11] افرابندپی، ا؛ مبانی ویژگی­های کاغذ، انتشارات علمی و کشاورزی، ص. 392 (1382).

 

رعایت استانداردها، نمادها و واحدها

ـ رعایت کلیه استانداردهای متداول مانند IUPAC و SI در مورد اسامی، فرمول­ های شیمیایی، نمادها و واحدها الزامی اشت.

ـ از اختصار­های متداول مانند UV، NMR، IR و ... بدون نقطه­ گذاری استفاده شود.

ـ تمام نمادها، مخفف­ ها و علایم استاندارد بین ­المللی در نخستین استفاده به صورت کامل در متن توضیح داده و عنوان کامل فارسی آنها آورده شود و معادل انگلیسی آن پانوشت شود. در تکرارهای بعدی، نیازی به آوردن عنوان کامل آنها نمی­ باشد.

ـ چنانچه نام واحدهای اندازه ­گیری استفاده شوند بایستی نام فارسی آنها آورده شود. درصورت استفاده از نمادهای واحدها، این نمادها باید سمت راست عدد فارسی مربوطه قرار گیرند. (نمونه: 15 متر یا 15m)

 

      باتشکر از علاقمندی به ارسال مقاله به نشریه علمی،پژوهشی " شیمی و مهندسی شیمی ایران " امید است این راهنما را در تنظیم مقاله ارزشمند خود مدنظر قرار دهید.