راهنمای نویسندگان

نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران

 

انتشار نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران از سال 1360 به صاحب امتیازی جهاد دانشگاهی آغاز شد. این نشریه در حال حاضر به صورت فصلنامه و با درجه علمی ـ پژوهشی توسط پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران منتشر می ­شود.

 

اهداف انتشار نشریه

1ـ کمک به توسعه و اعتلای فعالیت­ های علمی، آموزشی، پژوهشی و صنعتی شیمی­دانان و مهندسان شیمی کشور.

2ـ فراهم نمودن زمینه ­ای برای تبادل افکار و اطلاعات بین مراکز دانشگاهی و صنعتی کشور از یک­ سو و جهان علم از سوی دیگر.

 

انواع مقاله

نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران از دریافت مقاله هی اصیل که حاوی دستاوردهای جدید در زمینه ­های شیمی و مهندسی شیمی و یا سایر زمینه­ های مرتبط بوده و یا مرور نقادانه پژوهش­ ها در یک زمینه خاص را شامل شوند با ویژگی­ های زیر استقبال می­ کند.

 

علمی ـ پژوهشی

این مقاله حاصل پژوهش ­های اصیل و تازه ­ای است که به منظور گسترش مرزهای دانش و یا فراهم ساختن زمینه علمی لازم برای حل مسئله­ های جاری و آتی صورت می ­گیرد و یا افزون بر اصالت پژوهشی دارای تازگی علمی نیز بوده و نتیجه­ های آن در کوتاه مدت کاربرد خواهد داشت.

 

کوتاه پژوهشی

این نوع مقاله از نظر محتوا مانند مقاله علمی ـ پژوهشی می ­باشد، ولی به صورت کلی یا کوتاه در حداکثر 4 صفحه تنظیم می­ شود و هدف از آن ارایه گزارش مختصر پژوهش در حال اجرا و معرفی دستاوردها و یافته­ های جدید و یا زمینه پژوهشی مورد نظر به جامعه علمی است.

 

مروری

 در مقاله مروری، پژوهش ­ها در یک زمینه خاص که در چند سال اخیر صورت گرفته از دیدگاه تطبیقی و نقادانه مرور می ­شود و مرزهای دانش در آن زمینه معرفی شده و موضوعات پژوهشی بالقوه مشخص می ­شوند بنابراین تعداد ریادی از مراجع اصلی مقاله متعلق به نویسنده مقاله هستند.

 

چگونگی ارسال مقاله

نویسنده عهده­ دار مکاتبات بایستی در سایت نشریه ثبت نام نماید و حتماً علاقمندی به داوری را نیز علامت بزند. سپس با کلیک کردن بر روی "ارسال مقاله"برای ثبت وارسال مفاله اقدام نماید.

 تذکر:

- نویسنده محترم باید حداقل 3 داور را با ذکر رشته تحصیلی، مرتبه علمی، نشانی محل کار و ایمیل معرفی نماید.

- بارگذاری فایل ­های Word و PDF متن کامل مقاله شامل همه بخش­ ها و جدول ها و شکل ها الزامی است. (شکل ها و جدول ها به صورت فایل های جداگانه بارگذاری نشود.)

 

تعهدات نویسندگان

1ـ مقاله برآمده از مطالعات و پژوهش های نویسندگان است. همه آن ها، از متن مقاله و ارائه آن به نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران مطلع هستند. همچنین نام همه افرادی که در انجام آن نقش داشته­ اند در مقاله آمده است. بنابراین اسامی نویسندگان و اولویت نام آن ها تغییر نخواهد کرد. به عبارت دیگر حذف و یا اضافه کردن و یا تغییر ترتیب نویسندگان و نشانی آن ها و همچنین تغییر نویسنده عهده ­دار مکاتبات مجاز نیست.

تذکر: چنانچه مقاله برآمده از پایان نامه تحصیلی است نویسنده عهده دار مکاتبات استاد راهنمای پایان نامه می باشد.

2ـ مسئولیت درستی مطالب مقاله بر عهده نویسندگان است و ایشان مسئول نوشته­ ها، نتایج و نظرات خود هستند. و نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران هیچ مسولیتی در قبال مقالات چاپ شده ندارد.

3ـ دفتر نشریه هیچ­گونه مسئولیتی در قبال خطرات احتمالی ناشی از به کارگیری مواد شیمیایی و روش­های گفته شده در مقاله ها (مسمومیت، آتش ­سوزی، انفجار و ...) را بر عهده نمی ­گیرد. بدین جهت نویسندگان محترم مقاله لازم است کلیه مواردی را که نیاز به رعایت نکات ایمنی خاص دارد تعیین نمایند.

4ـ مسئولیت کامل حقوق و مالکیت معنوی نرم ­افزارهای تخصصی، استانداردها و پتنت­ های استفاده شده در مقاله بر عهده نویسنده می ­باشد.

5ـ فرمت نگارش مقاله مطابق راهنمای نویسندگان دقیقا رعایت شده است و تمام فایل های موردنیاز در زمان ارسال مقاله بارگذاری شده است.

6ـ این مقاله همزمان برای نشریات داخلی یا خارجی دیگر ارسال نشده است. مقاله یا بخش ­هایی از آن تاکنون در نشریات دیگر چاپ نشده است و نویسندگان متعهد می شوند که تا اعلام نتیجه نهایی از سوی نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران، آن را برای سایر نشریات ارسال ننمایند.

7ـ در مرحله پیش از پذیرش مقاله، هزینه فرایند پذیرش توسط دفتر نشریه به مبلغ 500 هزار تومان به شماره حساب 13089889/60 جاری جام نزد بانک ملت، شعبه دانشگاه تهران یا شماره کارت 9445-0396-3374-6104 به نام پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی، ناشر نشریه پرداخت نموده و اسکن فیش واریزی را به همراه فایل نهایی مقاله بارگذاری نماید. پس از این مرحله و ارسال مقاله اصلاحی نهایی، مقاله در نوبت چاپ قرار گرفته و نامه پذیرش آن ارسال خواهد شد. شایان ذکر این نشریه هزینه ای بابت بررسی و داوری مقاله دریافت نمی کند.

8ـ مقاله هایی که برای چاپ در نشریه پذیرفته می ­شوند پس از صفحه آرایی ویرایش به منظور تصحیح به نویسنده عهده ­دار مکاتبات ارسال می­ شود. وی باید آن را به دقت بررسی و تصحیح کرده و پس از امضا ارسال نماید بنابراین تأیید نهایی مقاله برای چاپ در نشریه توسط او انجام می ­شود و پس از آن هیچ ادعایی قابل پذیرش نخواهد بود.

 

 فرایند داوری مقاله

همه مقاله هایی که نشریه دریافت می کند فرایند داوری دقیق دو مرحله ای (اولیه و تظبیقی (نهایی)) را می گذارنند و شرط ارسال مقاله به هیأت تحریریه محترم برای تأیید نهایی و پذیرش مقاله، مجاب شدن داوران از پاسخ های نویسنده و اعمال نظرات داوران در مقاله می باشد. روشن است که تأیید یا رد مقاله مبتنی بر نظرات داوران بر عهده هیأت تحریریه فرهیخته نشریه می باشد.

مقاله با نام و مشخصات نویسندگان در اختیار داوران محترم قرار می گیرد ولی نویسندگان دسترسی به اطلاعات داوران مقاله خود ندارند.


تذکر: نویسندگان با ارسال مقاله به نشریه، همه موردهای ذکر شده را پذیرفته و تعهد می نمایند.

 

راهنمای تنظیم مقاله

تذکر: رعایت کلیه موارد الزامی است.

 

بخش ­های مقاله

 

توصیه می شود مقاله با بخش های زیر تنظیم شود. ترتیب بخش ها را تغییر ندهید.

 

ـ عنوان مقاله

ـ نام، مرتبه علمی و نشانی دقیق محل کار نویسندگان

ـ چکیده

ـ واژه­ های کلیدی

ـ مقدمه

ـ بخش تجربی (شامل مواد، دستگاه­ها و روش­ها) و / یا بخش نظری (اصول نظری مقاله)

 ـ نتیجه ­ها و بحث

 ـ نتیجه ­گیری

 ـ فهرست نمادها

 ـ قدردانی

 ـ مراجع

 ـ عنوان مقاله، نام، مرتبه علمی و نشانی نویسندگان، چکیده،  واژه ­های کلیدی همگی به زبان انگلیسی (در یک صفحه و در انتهای مقاله)

 

تذکر: در مقاله مروری، "بخش تجربی و / یا نظری" و "نتیجه­ ها و بحث" و "قدردانی" حذف می ­شوند.

 

متن مقاله

فایل مقاله با برنامه Word در صفحه A4 با قلم B Mitra، اندازه 13 به صورت یک ستونی، فاصله سطرها 1.5، حاشیه­ ها از بالا 3 و از پایین 4 سانتی­متر، فاصله ­ها از راست و چپ 1.9 سانتی­متر تنظیم شود. کلمات انگلیسی با Times New Roman، اندازه 10 تایپ شوند.

 

عنوان ­ها

عنوان اصلی مقاله با حداکثر 12 واژه گویا و کوتاه با قلم تیتر 20، و عنوان بخش ­های اصلی تیتر 12 و زیر بخش ها به ترتیب تیتر 10 و تیتر 8 تایپ شوند. 

تذکر: عنوان­ های بخش ­ها و زیربخش­ ها شماره گذاری نشوند.

 

نام و نشانی نویسندگان

اسم نویسنده با قلم زر، اندازه 14، رشته تحصیلی و مرتبه علمی و نشانی دقیق محل کار وی با قلم زر، اندازه 10 تایپ شود. چنانچه محل کار چند نویسنده یکسان است اسامی نویسندگان با کاما جدا شود. و رشته تحصیلی و مرتبه علمی آنها با شماره­ گذاری در زیر نشانی نوشته شود.

نویسنده عهده­ دار مکاتبات با * مشخص شده و شماره تلفن و ایمیل وی در پانوشت صفحه اول آورده شود.

 

چکیده و واژه ­های کلیدی

چکیده باید دارای 100 تا 300 واژه بوده و با قلم زر، اندازه 12 و به صورت ایتالیک تایپ شود.

واژه­ های کلیدی 3 تا 6 واژه ­ای هستند که در چکیده از آنها استفاده شده است. واژه­ های کلیدی نیز با قلم زر، اندازه 12 و به صورت ایتالیک تایپ شود و بین آنها کاما قرار گیرد.

 

معادلات ریاضی و شیمیایی

معادلات ریاضی باید با Equation Editor در نرم­افزار Word تایپ شده و واکنش ­های شیمیایی با برنامه Chem Office یا یا نرم افزار همانندی رسم شوند. عددها و زیرنویس ­های فرمول ­ها باید فارسی باشد و معادلات باید به ترتیب استفاده در متن مقاله و در داخل پرانتز شماره ­گذاری شوند. و در ارجاع به آنها شماره مقاله درون پرانتز استفاده شود (نمونه: معادله (4))

 

جدول­ ها

جدول­ ها باید در Table نرم افزار  Word، قلم میترا نازک، اندازه 11 با نوشته­ ها و اعداد فارسی تایپ شود و هر جدول در محل مناسب خود در متن مقاله قرار گیرد. کمیت­ ها در جدول­ ها باید دارای واحد باشند.

جدول­ ها باید به ترتیب استفاده در مقاله شماره­ گذاری شوند و عنوان هر جدول با قلم میترا ضخیم، اندازه 10 بالای جدول تایپ شود. و ارجاع به جدول نیز با شماره صورت گیرد. (نمونه: جدول (4))

 تذکر: هر جدول باید در مناسب ترین محل مرتبط با آن در متن اصلی مقاله قرار داده شود.

 

شکل­ ها، نمودارها و منحنی ­ها

نمودارها با برنامه isis و Exel رسم شود. عددها و بغل نویس ­ها (برچسب­ های محورهای) نمودارها به فارسی و با قلم میترا ضخیم، اندازه 9 تایپ شوند. کمیت­ ها در برچسب­ ها باید دارای واحد باشند. هر شکل در جای خود در متن Word مقاله گنجانده شود.

شکل­ ها باید به ترتیب استفاده در مقاله شماره­ گذاری شوند و عنوان هر شکل با قلم میترا ضخیم، اندازه 10 و زیر شکل تایپ شود. و ارجاع به شکل نیز با شماره انجام شود (نمونه: شکل 4)

تذکر: تصویرها و عکس ­ها بایستی در قالب JPEG یا TIF ضبط شود.

در نمودارها می توانید از رنگ ­های گوناگون برای منحنی ­های مختلف استفاده شود. اما لازم است منحنی ­ها با نمادهای گوناگون نیز معرفی شوند زیرا چاپ کاغذی مجله به صورت سیاه و سفید می ­باشد.

تذکر: ذکر مرجع برای جدول و شکلی که مربوط به کار نویسنده نباشد، الزامی است.

تذکر: هر شکل باید در مناسب ترین محل مرتبط با آن در متن اصلی مقاله قرار داده شود.

 

مراجع

ـ مراجع به ترتیب استناد در متن و داخل کروشه شماره ­گذاری شود. نویسنده باید فرمت مراجع را مطابق نمونه­ های زیر دقیق رعایت نماید و فهرست آنها را که به ترتیب شماره در داخل کروشه مرتب شده است در انتهای مقاله و در محل مناسب قرار دهد.

ـ عنوان همه مقاله ­ها و کتاب ­ها باید نوشته شده و به سایت­ های اینترنتی آنها Hyper Link شود

 ـ در هنگام ارجاع در متن مقاله قبل از شماره مرجع داخل کروشه[]، فقط نام نویسنده اول به فارسی به صورت ایتالیک و عبارت همکاران آورده شوند. درمورد نویسندگان مقالات غیر فارسی و نویسندگان خارجی، معادل لاتین نام نویسنده پانوشت شود.

(نمونه ها: [1] بختیاری دوست و همکاران یا  [6] شمسی­ پور و همکاران(1) )

 Shamsipur M. et al  - 

 تذکر: نویسنده محترم بایستی در مقاله خود به مقالات چاپ شده اخیر ( 1395 و 2015 میلادی به بعد) و به ویژه مقالات نشریه های زیر استناد نماید:

- نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران (www.nsmsi.ir)

(Iranian Journal of Chemistry and Chemical Engineering (www.ijcce.ac.ir - 

 

 

نمونه ها ی مراجع:

 

مقاله ­های غیرفارسی 

[6] Shamsipur M., Bahrami Adeh N., Hajitarverdi M.S., Yazdimamagan M., Zarei F., Influence of Micro Silica and Mechanical Properties of Plasticized Sulfur Composites, Iran. Chem. Chem. Eng. (IJCCE), 32(3):1-7 (2013).).

 

مقاله ­های فارسی

[1] بختیاری دوست، ابراهیم؛ احتشامی، علی ­اصغر، رخشان، قیس؛ کرمی، اصغر، ساخت سیلیکاژل دانسیته پایین با استفاده از مایع­ های فوق بحرانی، نشریه شیمی و مهندسی شیمی ایران، (4)32: 1 تا 16 (1392).

 

کتاب های خارجی

[16] Harrriott P., "Chemical Reactor Design", Marcel Dekker INC, New Yorck (2003).

 

کتاب های فارسی

[11] افرابندپی، ا؛ مبانی ویژگی­های کاغذ، انتشارات علمی و کشاورزی، ص. 392 (1382).

 

رعایت استانداردها، نمادها و واحدها

ـ رعایت کلیه استانداردهای متداول مانند IUPAC و SI در مورد اسامی، فرمول­ های شیمیایی، نمادها و واحدها الزامی اشت.

ـ از اختصار­های متداول مانند UV، NMR، IR و ... بدون نقطه­ گذاری استفاده شود.

ـ تمام نمادها، مخفف­ ها و علایم استاندارد بین ­المللی در نخستین استفاده به صورت کامل در متن توضیح داده و عنوان کامل فارسی آنها آورده شود و معادل انگلیسی آن پانوشت شود. در تکرارهای بعدی، نیازی به آوردن عنوان کامل آنها نمی­ باشد.

ـ چنانچه نام واحدهای اندازه ­گیری استفاده شوند بایستی نام فارسی آنها آورده شود. درصورت استفاده از نمادهای واحدها، این نمادها باید سمت راست عدد فارسی مربوطه قرار گیرند. (نمونه: 15 متر یا 15m)

 

      باتشکر از علاقمندی به ارسال مقاله به نشریه علمی،پژوهشی " شیمی و مهندسی شیمی ایران " امید است این راهنما را در تنظیم مقاله ارزشمند خود مدنظر قرار دهید.